Информация за съгласие
Използваме бисквитки, за да подобрим потребителското изживяване и да анализираме производителността.
Може би познавате тези сортове, а може би се чудите какви са и какво да очаквате от тях. Все по-често пътешествениците, любителите на виното, а и авантюристите искат да опитат локални сортове грозде. Разбира се, това е естествено, тъй като навсякъде може да се опита каберне совиньон или пък мерло, но едва ли по света има друго място, в което расте Гъмза или Гергана. Тук споделяме завоалирано за локалните сортове на Североизтока, а ако ви е интересно, може да опитате всички тях в района.
– Българското дете на смесения брак между френската сира и италианското небиоло е една уникална амалгама на най-добрите страни и на двамата родителя. Той е не само емблема на района, но и на цяла винена България. Младите вина са с наситено рубинен цвят и специфичен за сорта аромат на сочни тъмни горски плодове. Имат от всичко по малко: свежест, плътни тела със стегнати, но присъствени танини, които в процеса на стареене омекват и се заоблят. Заслужава си да опитате Рубин без грим на винарна Ялово, продукт на естествена ферментация и без добавени сулфити.
– сортът е селектиран в България и е кръстоска между мавруд и мерло. Виното от Евмолпия има плътен рубиненочервен цвят, дискретен плодов аромат и хармоничен вкус. Винарска изба Царев Брод има собствени лозя, засадени със сорта, а резултатът, превърнат във вино е повече от впечатляващ – Евмолпия на Царев Брод.
– един от най-характерните за района бели сортове се отглежда под различни имена също в Румъния, Сърбия, Македония. Като винен сорт той се използва основно за производство на приятни, трапезни, сухи бели вина, които се отличават с дискретен ванилов тон в аромата, подправки, черен пипер, жълти плодове като кайсия. Можете да опитате няколко Димята от Североизтока. Едно смело предложение е Марян Димят Ориндж Барел ферментед.
– разкрива комплексни плодови нюанси. Най-елегантният и качествен представител на мускатовата фамилия несъмнено е Дребнозърнестият мускат (muscat blanc à petits grains). Намира се почти навсякъде по света, най-популярен е обаче на Балканите, във Франция, Австралия, Южна Африка и Северозападна Италия като пенливо мускато бианко. Тамянка е местното му име в България, Сърбия и Македония. Тамянка Младенова изба
– Кръстоска между димят и мускат отонел. „Царев Брод“ е единствена изба в България, която работи с този този сорт. Вината са бистри, с красив светложълт цвят със зеленикав оттенък, лек плодов аромат, добра плътност, свежест и хармоничност, интензивен цветист и плодов нос на свежа кайсия с ванилия. Свежо и леко с много добре запазен зрял жълт плод Гергана Царев брод
– стар местен сорт, отглеждан от стари времена в Северна България. В Унгария, Словакия, Франция, Румъния, Югославия, Австрия, Турция е познат под името кадарка. Жив, макар и не много плътен рубинен цвят, приятен аромат на дребни червени плодове, доминиран от малина, подчертана, но мека свежест и приятни танини, фин смолист тон, мека свежест и лека структура.
Научете повече за тези сортове и открийте изключителни винени изживявания на място: Винарни.